Bizi Takip Edin!

hamburgerin tarihi

hamburger, iki dilim yuvarlak sandviç ekmeğinin arasına yerleştirilen bir köfteyle yapılan bir sandviç türü. genellikle ketçap, mayonez, turşu, karamelize veya normal soğan, domates, hardal ve bunlar gibi çeşitli malzemelerin de ilavesiyle servis ediliyor. yapımında kullanılan köfte genellikle kırmızı et olsa da, tavuk etinden (chicken burger) yapılanları da yaygın olarak tüketiliyor. yağ oranı çok yüksek olan hamburger, aynı zamanda ayaküstü tüketilen yiyeceklerin de en önemlisi.

orta asya'dan hamburg'a

hamburger, hamburgerin tarihi, tatar bifteği, hamburg bifteği, hamburger köftesi, hamburgerin tarihi, hamburgerin kökeni, amerika'nın ilk hamburgeri , iyi bir hamburger köftesi nasıl olmalı, hamburgerin tarihi orta asya’ya, tatar diye bilinen türk toplumlarına kadar uzanıyor. o zamanlar savaşçı tatar atlıları eti çiğ olarak yiyordu. zamanla, bu eti eğerlerinin altına koyup uzun seferlere çıktıklarında, atın hareketleri sonucu etin az da olsa piştiğini ve daha kolay çiğnenebilir hale geldiğini keşfettiler. asya steplerindeki bu uzun seferlerde, eti eğerin altından çıkarttıklarında ona tuz, biber ve soğan da ilave etmeye başladılar ve sonunda bugün bilinen ‘tatar bifteği’ ortaya çıktı.

19. yüzyılın ortalarında, almanya’nın hamburg şehrinden bir tüccar, ticaret amacı ile gittiği orta asya’da tatar bifteği’ni görüp almanya’ya getirdi ve onu hamburg bifteği olarak sunmaya başladı. daha sonraları bir aşçı bu eti kızartarak servise sundu ve ona ‘hamburg’a ait’ anlamına gelen ‘hamburger’ adını verdi.